Najprej razÄistimo, kdo so sploh (potencialni) uporabniki operacijskega sistema OS X, do predprejÅ¡nje razliÄice (Lion) imenovanega Mac OS X? Tisti seveda, ki si lastijo ali si bodo lastili enega izmed Applovih raÄunalnikov, popularno Macov (skrajÅ¡ano imenovanih po nekdanji družini raÄunalnikov Macintosh), kot jih bomo tu redno imenovali. iMac, Mac Pro, Mac mini, MacBook Pro in MacBook Air trenutno sestavljajo družino osebnih raÄunalnikov, ki privzeto uporabljajo operacijski sistem OS X. V tej knjigi bo skoraj izkljuÄno obravnavana zadnja razliÄica – OS X 10.9 »Mavericks.«
Seveda pa ne gre vseh uporabnikov Macov tlaÄiti v isti koÅ¡. V osnovi lahko loÄimo tri tipe uporabnikov: zanesenjake, (multimedijske) profesionalce in, Äe jih lahko tako imenujemo, obiÄajne uporabnike, ki potrebujejo prijazen raÄunalnik za vsakdanjo rabo. Prav slednjim je namenjen ta priroÄnik. Ne bomo obravnavali hudih nastavitev ozadja sistema, ne ukazne vrstice in skorajda ne profesionalnih aplikacij. Je pa zaželeno vsaj osnovno znanje angleÅ¡Äine, kajti OS X (Å¡e) ni na voljo v slovenskem jeziku. Namen knjige je nauÄiti uporabnika osnov znanja o Macih, predvsem o OS X-u z vidika nekoga, ki nima izkuÅ¡enj z Maci oziroma celo z raÄunalniki. Se pa zavedamo, da bo veÄina bralcev te knjige bržkone že imela kakÅ¡no izkuÅ¡njo z drugimi operacijskimi sistemi, predvsem z MS Windows, zato bodo v posameznih primerih tudi potegnjene vzporednice med tema dvema in drugimi operacijskimi sistemi. ÄŒetudi sam naslov knjige namiguje, da gre za priroÄnik, je v osnovi bolj vodiÄ po operacijskem sistemu. Ker pravijo, da je Äas denar, bo namen te knjižice dosežen, Äe boste z njeno pomoÄjo privarÄevali toliko Äasa pri seznanjanju z Macom, da se vam bo nakup finanÄno upraviÄil.
Peta izdaja
OdloÄitev za novo izdajo ni bila težka, saj je bilo povpraÅ¡evanja dovolj. VeÄ o razlikah prejÅ¡njimi in to izdajo v prihodnjih poglavjih, sedaj samo na hitro poglejmo, kaj je novega v tej izdaji. Ne toliko, kot je bilo razlike pri nekaterih prejÅ¡nji nadgradnjah, saj gre pri Mavericksu, podobno kot pri Mountain Lionu, pretežno zgolj za evolucijsko dodelavo operacijskega sistema in bližanje iOS-u. Vseeno pa je bilo samo osnovno besedilo skrbno preÄiÅ¡Äeno, dopolnjeno, spremenjeno in popravljeno tam, kjer je bilo to potrebno. Za dodatno vrednost poskrbijo novo poglavje OS X Server in podpoglavja Obnavljanje in ponastavitev, Shranjevanje v aplikacijah, Zavihki v Finderju, Maps, iBooks, Keychain Access, Activity Monitor ter Grapher. Dodano je bilo tudi nekaj novih opomb in razÅ¡iritev obstojeÄih poglavij. Slikovno gradivo je bilo prav tako pretežno zajeto na novo.